DİZ KİREÇLENMESİ

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 Salı 14:42


Diz kireçlenmesi ( gonartroz veya osteoartrit) oldukça yaygın görülen diz ağrısı sebeplerindendir. Eklem yüzeyleri arasındaki kıkırdağın kaybına bağlı olarak eklemde ağrı ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösterir. İltihabi romatizma veya diz çevresi kırıklar haricinde genelde 45 yaş sonrasında başlar. Risk faktörleri arasında; yaş, genetik geçiş, tekrarlayan travmalar, atletik travmalar, hormonal bozukluklar, iltihabi romatizmalar vs sayılabilir.

Aktivite ile ortaya çıkan ağrı, şişlik, eklemden ses gelmesi, eklem hareketlerinde azalma gibi şikayetlerle hastalar doktora başvurur. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bacaklarda deformiteler( eğilmeler) ortaya çıkar.

Tedavide amaç hastayı ağrılardan kurtarmak ve fonksiyonlarını tekrar kazandırmaktır. Erken dönemde hastalar cerrahi dışı tedavilerden fayda görebilirler. Bunlar ilaç tedavileri, kilo verilmesi, diz çevresi kasların güçlendirilmesi, eklem içi kortizon veya eklem sıvısı enjeksiyonları, PRP enjeksiyonları veya breys uygulamaları şeklinde sıralanabilir. Bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavilere geçmek gerekir.

Cerrahi tedavide öncelikle protez dışı (eklem koruyucu) cerrahilerden faydalanılmalıdır.   Bunlar

  1. Artroskopi( kapalı) ile eklem içindeki ağrıya neden olan sıvıların boşaltılması ve eklemin temizlenmesi.
  2. Kemikte deformite varsa eklemde oluşan anormal yük dağılımını düzeltmek için kemik kesileri ile eklemin uygun yük alımının sağlanması (Yüksek tibial osteotomi)

Kemikte deformite yoksa genelde iç kısımda olan kireçlenmenin unikondiler protez( yarım protez) ile tedavi edilmesi.

Bu tedavilerin başarısız olduğu durumlarda veya bu tedavilerin uygun olmadığı ileri evre kireçlenmelerde ise total diz protezi en son seçenek olarak uygulanmaktadır.  Başarı oranları oldukça yüksektir.
Doktorunuza Sorun

İsminiz

 

EPosta Adresiniz

 

Sorunuz

 

  Gönder  

Yukarı Git