KIKIRDAK SORUNLARI

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 Salı 15:08


Kıkırdak sorunları özellikle diz ekleminde olmakla birlikte bütün eklemlerde görülebilmektedir. Ayak bileğindeki kıkırdak hasarı da sık görülen problemler arasındadır. Kıkırdak defektleri küçük, tek taraflı, eklemin diğer kısımlarının sağlam olduğu fokal kayıplar şeklinde olabileceği gibi daha yaygın kıkırdak hasarı olan hastalar da görmek mümkündür. Bazı kıkırdak yaralanmaları semptomatik olmayabilir. Ancak hangi lezyonların semptomatik olacağı ve ilerleyip artroza neden olacağı konusunda bilgiler sınırlıda olsa mevcuttur.

Lezyonun büyüklüğü, derinliği, yeri, sayısı, hastanın aktivite düzeyi, yaşı gibi faktörler tedaviyi şekillendirmemizde bize yardımcıdır.  Son yıllarda eklem kıkırdak yaralanmaları ve defektlerinin tedavisinde baş döndüren gelişmeler olmuştur.

Kıkırdak defektlerine klinik olarak tanı koymak mümkün değildir. Hastalar değişik derecelerde ağrı ve şişlik ile gelirler. Eklem hareket kısıtlılığı da değişkendir.

Tedavinin seçiminde hastaya ait olan yaş, aktivite düzeyi, bacakta deformite olup olmaması, sigara kullanımı gibi faktörlerin yanında kıkırdak lezyonunun özellikleri de önemlidir. Ameliyat dışı tedavilerde amaç lezyonu iyileştirmek değil hastanın şikayetlerini kontrol altına almaktır. Bunu da antienflamatuar ilaçlar, eklem içi hyalüronik asit veya PRP uygulamaları, kas güçlendirme, fizik tedavi, bantlama, yürüme eğitimi gibi yöntemlerle başarabiliriz. Cerrahi tedavi de ise kemik iliği stimulasyon teknikleri, kıkırdak nakli veya otolog kondrosit implantasyonu gibi teknikler söz konusudur.  
Doktorunuza Sorun

İsminiz

 

EPosta Adresiniz

 

Sorunuz

 

  Gönder  

Yukarı Git