ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMASI

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 Salı 15:29


Futbol veya basketbol gibi ani dönme hareketi yapan sporcularda sık görülen bir yaralanma şeklidir. En sık yaralanma mekanizması ayak yerde sabit pozisyonda iken dizin içe dönme veya yana zorlanması ile oluşur. Tedavi edilmediği takdirde dize gelen makaslama kuvvetleri sonrası dizde kıkırdak kaybı gerçekleşir. Ön çapraz bağ yaralanması sonrası uzun dönemde %40-90 oranında dizde kireçlenme görülmektedir.

Yaralanma sonrası hastalar dizde şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı ile başvururlar. Erken dönemde amaç dizdeki şişliğin ve hareket kısıtlılığının ortadan kaldırılması için ilaç tedavisi, buz uygulaması şeklindedir. Bu dönem geçtikten sonra hastaların cerrahi açısından tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Orta yaşlı, spora tekrar dönmesi beklenmeyen, hareketsiz bir yaşam tarzı olan hastalarda ameliyatsız tedaviler uygulanabilir. Ancak genç aktif hastalarda artroskopik(kapalı) yöntemle cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Sadece ön çapraz bağ yırtığı olan hastalar ameliyattan sonra bir kaç hafta koltuk değneği kullandıktan sonra yardımsız yürütülür. Ön çapraz bağ yırtığına ilaveten menisküs tamiri yapılan hastalar 6 halta koltuk değneği ameliyatlı tarafına basmadan yürütülür. Ön çapraz bağ cerrahisi sonrası hastanın sıkı bir fizik tedavi programına alınacağı, aktif spora dönüşünün minimum 9 ay olacağı hastalara ameliyat öncesi mutlaka anlatılmalıdır.   Ameliyat sonrası spora erken dönüş en önemli başarısızlık nedenleri arasındadır. 
Doktorunuza Sorun

İsminiz

 

EPosta Adresiniz

 

Sorunuz

 

  Gönder  

Yukarı Git