PROTEZ AMELİYATLARI

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 Salı 15:33


İleri düzey kireçlenmesi olan hastalarda eklemin hasarlı yüzeylerinin çeşitli kalıplar yoluyla kesilerek çıkarılması ve bu yüzeylere özel üretilmiş metal implantların yerleştirilmesidir. En sık diz, kalça ve omuz eklemlerinde protez ameliyatları uygulanmaktadır. Bu ameliyatlarda amaç ağrının giderilmesi ve eklem fonksiyonlarının tekrar kazanılmasıdır.

OMUZ PROTEZİ

Genelde romatoit artrit ( iltihabi romatizma) gibi romatizmal hastalıklar, kas yırtılması sonucu eklem kireçlenmesi veya parçalı kırıkların tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Ameliyattan sonra erken dönemde hareket başlanması orta ve uzun dönemde ağrıyı gidermede ve eklem hareket açıklığı kazanılması ve fonksiyonel sonuçları açısından oldukça etkili ve güvenli bir yöntemdir.  

KALÇA PROTEZİ

Kalça artrozu( kireçlenmesi) olan hastalarda diğer bütün konservatif (ameliyat dışı) ve kalça koruyucu cerrahi işlemler gerçekleştirilmesine rağmen şikayetleri devam eden hastalarda uygulanır. Kireçlenme dışında kalça kırıklarında ve femur başı avasküler nekrozunda uygulanabilir.  Gelişen çimentolama teknikleri ve implant teknolojileri ile protezlerin sağ kalım süreleri 25-30 yıllara kadar uzatılmıştır. Kalça protezi ameliyatı sonrası hasta aynı gün ameliyatlı tarafına da basarak yürütülmektedir. Ortalama 1 ay içerisinde koltuk değneği bıraktırılmaktadır.

DİZ PROTEZİ

Dizde artroz(Kireçlenme) hastalarda ağrı, hareket kısıtlılığı ve ileri aşamalarda deformitelerin eşlik ettiği kompleks bir süreçtir. Artrozun erken aşamalarında ilaç, fizik tedavi, kök hücre uygulamaları, artroskopik cerrahi ( kapalı ameliyatlar), eklem koruyucu osteotomi ameliyatları, unikondiler diz protezi(yarım protez)  mutlaka uygulanmalıdır. Bu tedavilere yanıt alınamaması durumunda total diz protez ameliyatı gerekli hale gelir. Modern anlamda diz protezi 1973 yılında Insall'un tasarımıyla başlamıştır. Bu tasarımlardan esinlenilerek günümüzde kullanılan modern protezler üretilmiştir. Total diz protezinde başarı oranı oldukça yüksektir(%98). Protezin sağ kalımı 20 yıla kadar uzamıştır. Hastalar ameliyat sonrası 1. gün hasta koltuk değnekleri ile yürütülmektedir. Ortalama 1 ay içerinde koltuk değnekleri bıraktırılmaktadır.
Doktorunuza Sorun

İsminiz

 

EPosta Adresiniz

 

Sorunuz

 

  Gönder  

Yukarı Git