SKOLYOZ

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 Salı 15:38


Skolyoz idiopatik ( sebebi belli olmayan) ve konjenital skolyoz olarak ikiye ayrılır. Daha sık görülen idiopatik skolyozdur. Konjenital skolyoz doğumdan itibaren altta yatan omurların gelişim anomalilerine bağlı olarak gelişir. Hızlı ilerler ve çoğunlukla cerrahi tedavi gerektirir. Bu hastalarda kalp anomalileri, idrar yolları sorunları ve iç organ patolojileri olabileceği için bunları da değerlendirmek gereklidir. Bundan kısaca bahsettikten sonra asıl konumuz olan ve daha sık görülen idiopatik skolyoz üzerinde duracağız.

İdiopatik skolyoz: Yaşa göre üçe ayrılmıştır

  1. 1-3 yaş arasındaki hastalar infantil idiopatik skolyoz adını alır. Bu tip skolyoz'un takiplerde kendiliğinden düzelme olasılığı vardır. Bu tip erkeklerde daha sık görülür. Bu tip eğrilikler genelde omurganın üst kısmını etkiler. İlerleyici eğriliği olan hastalarda alçılama tedavisine başlamak gereklidir.Eğrilik alçılama veya korse tedavisine rağmen ilerliyorsa cerrahi tedavi daha uygundur.
  2. 3-10 yaş arasındaki grup juvenil skolyozdur. Eğriliğin hızlı ilerlemesi açısından risk grubundadırlar. 25 derecenin üstündeki eğrilikte korse başlanmalıdır. Korse tedavisine rağmen eğrilik artıyorsa cerrahi planlanabilir.
  3. 3. 10-18 yaş hastalar adolesan idiopatik skolyoz grubunu oluşturur. Erkek ve kızlarda eşit olarak görülmesine karşın kızlarda eğrilikler daha agresif ilerler. Hastalar omuzda asimetri, anormal cilt kıvrımları veya bariz deformite şikayetleri ile gelirler. Genelde 20 derecenin üzerindeki eğrilikler kolayca saptanabilirken, obez hastalarda veya çift eğriliklerde bazen zor olabilir. 25-40 derece arasında ve büyüme potansiyeli olan hastalarda korse kullanılır. Korse tam zamanlı kullanılır. Günde bir kaç saat mola verilebilir. 50 derece üzerindeki hastalar cerrahiye aday olan hastalardır.

 
Doktorunuza Sorun

İsminiz

 

EPosta Adresiniz

 

Sorunuz

 

  Gönder  

Yukarı Git